سوالات متداول در مورد پروتز سینه

  • جراحی
  • درباره پروتز سینه

بازه سنی مناسب برای جراحی پروتز سینه بین 18 الی 60 سال می باشد که این عدد می تواند با توجه به آناتومی بدن و میزان آمادگی جسمانی فرد تحت نظر جراح تغییر کند.

درکل عمل پروتز سینه عمل دردناکی نخواهد بود. زمانی که پروتز سینه بین غدد شیری و عضله پکتورال قرار می گیرد، بیمار درد بسیار کمی را بعد از عمل تجربه می کند. زمانی که پروتز پشت عضله پکتورال قرار می گیرد ممکن است بیمار درد بیشتری را پس از عمل جراحی متحمل شود. البته میزان درد ارتباط مستقیمی با فاکتورهای شخصی مانند انتخاب پروتز با حجم مناسب بدن بیمار و الاستیسیته پوست بدن بیمار دارد.

جراحی پروتز سینه باید توسط جراح آموزش دیده و دارای مجوز انجام شود. جراح پلاستیک، جراحی است که واجد شرایط انجام جراحی های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی است. برای یافتن توصیه ها می توانید با انجمن های بین المللی جراحان مانند ISAPS، EURAPS، FILACP، EASAPS مشورت کنید. هنگام انتخاب خود، از مشورت با جراحان مختلف دریغ نکنید زیرا ایجاد رابطه ای بین بیمار و جراح که بر اساس اعتماد است، ضروری است.

این هزینه با توجه به عوامل مختلف متغیر است. عواملی مانند: نوع پروتز، بیمارستانی که برای جراحی انتخاب می کنید، مدت زمان بستری در بیمارستان، دستمزد جراح و متخصص بیهوشی. بیمه ممکن است هزینه های عمل سینه را برای جراحی ترمیمی شما تامین کند. با این حال، جراحی های صرفاً با اهداف زیبایی معمولاً به طور کامل توسط بیمار تأمین هزینه می گردد.

برای اینکه با آرامش عمل جراحی خود را سپری کنید، جراح و متخصص بیهوشی باید سابقه پزشکی شما را بدانند. جراح شما روش قرار دادن پروتز سینه در داخل بدن (از محل خط زیر پستان، یا محل حاله پستان، یا از زیر بغل) و محل قرارگیری پروتز سینه در بدن (زیر غده پستانی یا زیر عضله سینه ای) را با توجه به شرایط جسمی شما توصیه می کند. رضایت آگاهانه که باید آن را تأیید و امضا کنید.

در جراحی زیبایی، پروتز سینه در زیر غده شیری (وضعیت رتروگلاندولار) یا زیر عضله سینه ای ماژور (موقعیت رتروپکتورال) قرار می گیرد. برش در حاله پستان، یا در حفره زیر بغل، یا در خط واقع در زیر سینه ایجاد می شود. در بیشتر موارد جراحی بزرگ کردن سینه، عمل جراحی کوتاه است. در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

ریکاوری در مدت زمان 1 تا 2 ساعت در اتاق ریکاوری انجام می شود. تیم بیهوشی مطمئن می شود که هوشیاری و بیداری شما در بهترین شرایط انجام می پذیرد. این عمل در برخی از موارد می تواند به صورت سرپایی انجام شود (بیمار صبح می آید و در پایان روز می رود)، در غیر این صورت ممکن است به 1 تا 2 روز بستری شدن نیاز داشته باشد. پس از مرخص شدن فرد از بیمارستان، به یک استراحت 5 تا 10 روزه نیاز است.

پس از عمل جراحی، جراح یک بانداژ فشاری دور بدن بیمار می پیچد که از حرکت پروتز در بدن جلوگیری می کند. برای مدت یکماه جراح به شما توصیه می کند که روز و شب از سوتین نگهدارنده استفاده کنید. ممکن است در چند روز آینده کمی احساس درد کنید زیرا سینه ها متورم می مانند و ممکن است به سمت عضله سینه ای کشیده شوند. حداقل به مدت 3 روز از حرکات بازو خودداری کنید، در 2 هفته اول از رانندگی و حمل بارهای سنگین خودداری کنید. ورزش برای حداقل 4 تا 6 هفته حذف خواهد شد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت یک ماه برای بهبودی کامل ممنوع است. البته لازم به یادآوری است روی شکم نخوابید.

جراح شما را برای ویزیت بعد از جراحی دعوت می کند. طی سال اول، مشاوره در 3، 6 و 12 ماهگی توصیه می شود. اگر در این مدت، هر گونه نگرانی داشته باشید، جراح شما را در مورد اقدامات مناسب که ممکن است شامل تصویربرداری (MRI) یا سونوگرافی باشد، راهنمایی می کند.

به طور کلی، برای شیردهی پس از قرار دادن پروتز سینه مشکلی پیش نمی آید. طی مطالعه ای که توسط سمپل و همکارانش (Semple et al) انجام شد، نشان داده شد که مقدار سیلیکون موجود در شیر زنان دارای پروتز سینه با مقدار سیلیکون موجود در شیر زنان بدون پروتز سینه یکسان است.

پروتز سینه محصولی ساخته شده از سیلیکون درجه پزشکی با انعطاف پذیری بسیار زیاد است که سیلیکون سطح خارجی پروتز را به صورت یک لایه نازک می پوشاند. این پروتز می تواند توخالی باشد که در زمان عمل جراحی توسط جراح با سالین پر می شود و یا از قبل با ژل مخصوص پر شده است.

سیلیکون به شکل های مختلفی مثل ژل و یا روغن وجود دارد. سیلیکون از سال 1946 تاکنون در بسیاری از تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است؛ برای مثال سیلیکون در ساخت لنز داخل چشمی، پیس میکر قلبی و پروتز سینه استفاده می شود. مزیت اساسی سیلیکون، واکنش ندادن با بافت­های اطراف پس از قرارگرفتن آن داخل بدن است. همچنین خصوصیات مکانیکی منحصر به فردی دارد که باعث دوام و ماندگاری آن می شود.

پروتزهای سینه سبین در دو شکل اشکی و گرد ساخته شده است که هرکدام با ژل های مختلف و با ابعاد و حجم های مختلفی ارائه می گردد. در حال حاضر پروتز اشکی سبین در ایران در دسترس نیست. پزشک متخصص جراحی پلاستیک با اندازه گیری دقیق ابعاد شما و همچنین با استفاده از سایزرهای سبین به شما کمک می کند تا سایز و مدل مناسب پروتز سبین را استفاده نمائید.

یک پروتز سینه ممکن است به طور کلی قابل حس کردن، قابل مشاهده یا قابل تشخیص باشد. ممکن است لبه محیطی آن قابل لمس باشد. دیده شدن پروتز با توجه به موقعیت قرارگیری آن، محتویات پروتز و ضخامت غده پستانی و بافت سینه متفاوت است. به طور کلی، در صورت قرارگیری پروتز در پشت عضله، دید کمتر است. در جراحی ترمیمی پس از مامکتومی، پروتز سینه بدون توجه به محل آن، به دلیل عدم وجود غده شیری، همیشه قابل لمس است.

بازسازی سینه (قرار دادن پروتز سینه داخل بافت سینه) را می توان همزمان با عمل ماستکتومی انجام داد که به آن بازسازی فوری می گویند. در این حالت مدت عمل جراحی بیشتر خواهد بود اما به بیمار این امکان را می دهد که پس از به هوش آمدن، سینه خود را بازسازی شده ببیند! در ابتدا نتیجه به خوبی قابل مشاهده نیست و به چند ماه زمان برای شکل گیری نهایی نیاز است. اما ممکن است پزشک شما توصیه کند که جراحی ترمیمی با تاخیر انجام شود. در این حالت قرار دادن پروتز سینه در بدن و بازسازی در مرحله دیگری (بعد از ماستکتومی) انجام شود. این حالت به جراحی دوم نیاز دارد و فرد را ملزم می کند که مدت زمانی فقدان پستان را تحمل کند.

بله! برای اطمینان خاطر شما، سبین همه پروتزهای زیبایی خود را با گارانتی ده ساله ارائه می کند. کارت ضمانت پروتز داخل جعبه آن قرار دارد.

به طور کلی، برای شیردهی پس از قرار دادن پروتز سینه مشکلی پیش نمی آید. طی مطالعه ای که توسط سمپل و همکارانش (Semple et al) انجام شد، نشان داده شد که مقدار سیلیکون موجود در شیر زنان دارای پروتز سینه با مقدار سیلیکون موجود در شیر زنان بدون پروتز سینه یکسان است.

پروتز سینه وسیله ای مادام العمر نیست. اما این نوید را به شما می دهیم که پروتز سینه سبین که با تکنولوژی جدید تولید می گردند پس از قرارگیری در بدن تا مدت طولانی نیاز به تعویض ندارد، مگر با تصمیم شخصی خود بیمار به دلایل شخصی مانند تغییر سایز. به طور کلی، توصیه می شود هر 12 تا 18 ماه یک بار برای پیگیری وضعیت خود به جراحتان مراجعه کنید. مسلم است که انجام آزمایشات و چکاپ ها ضروری است و ممکن است در صورت بروز مشکل و تشخیص پزشک پروتزها تعویض شوند. امروزه پروتزها بین 10 تا 20 سال عمر مفید دارند و برای مصرف کننده مشکلی ایجاد نمی کنند.

تشکیل یک کپسول در اطراف پروتز سینه یک واکنش طبیعی بدن شما است. همانطور که بدن شما با بهبود و ایجاد پوست جدید پس از بریدگی از شما محافظت می کند، زمانی که جسم خارجی مانند پروتز داخل بدن قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن با ایجاد کپسولی از بافت فیبری سعی می کند آن را از محیط داخل بدن جدا کند. تشکیل این کپسول معمولا در ماه های اول پس از عمل اتفاق می افتد. تشکیل کپسول به موارد زیادی از جمله عمل جراحی و واکنش بدن هر بیمار بستگی دارد. این بافت فیبری می تواند گاهی منقبض شود و باعث سفت شدن کپسول شود و درنتیجه سینه را سفت و دچار تغییر شکل کند که به آن “انقباض کپسولی” می گویند. این مورد می تواند در یک طرف (یک سینه) یا هر دو طرف (هر دو سینه) رخ دهد. در بیشتر موارد، انقباض کپسولی جزئی است.

انقباضات کپسولی توسط دکتر بیکر به چهار درجه طبقه بندی شده است:

  • درجه یک: مربوط به کپسول طبیعی تشکیل شده در اطراف پروتز سینه است، بدون هیچ گونه اثرات منفی (سینه انعطاف پذیر است).
  • درجه دو: مربوط به حالتی است که کپسول سفت و قابل تشخیص است. برخی از بیماران این حالت را می پذیرند زیرا در کل سینه هایشان سفت تر می شود.
  • درجه سه: می تواند تأثیر منفی بر زیبایی داشته باشد، زیرا کپسول زیر پوست قابل مشاهده است و پروتز ها شروع به تغییر شکل می کنند. در بیشتر موارد ممکن است جراحی مجدد لازم باشد.
  • درجه چهار: درد شدید، انقباض و تغییر شکل کپسول قابل مشاهده است.

علائم انقباض کپسولی عبارتند از: سفت شدن سینه‌ها، پروتز سینه ای که تغییر شکل داده و یا جابجا شده، موج‌ و چروک در پوست، درد سینه.

اگر هر گونه ناراحتی خاصی و یا علائم غیرعادی تجربه کردید، لطفاً با جراح خود تماس بگیرید. او قادر خواهد بود به سوالات شما پاسخ دهد و شما را با منابع مناسب راهنمایی کند.

خوشبختانه سبین در ایران دفتر نمایندگی رسمی دارد. شرکت کیان طب سنجش (سبین ایران) نماینده انحصاری کمپانی بزرگ سبین در ایران است که پروتزهای این برند را در اختیار هموطنان عزیز و جامعه پزشکی قرار می دهد. همه پروتزهای سبین دارای تاییدیه وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی است و با برچسب اصالت قابل استعلام ارائه می گردد. سبین در بسیاری از شهرهای ایران دفتر نمایندگی دارد و شما با خیال راحت می توانید پروتز را از دفتر نمایندگی با اطمینان خاطر تهیه نمائید. جهت اطلاع از نحوه تهیه پروتز در شهرتان، با ما تماس بگیرید.

امتیاز به page